SAATUSLIK NAHKHIIR

TM__7765  TM__8061 TM__8209 TM__8273 TM__8364 TM__8442 TM__8458

Lavastuse peategelaseks on traagilise saatusega lauljanna GERDA MURRE, kes sündis 4. juulil 1913 ja lahkus siitilmast 30. septembril 1981. Arne Mikk on kirjutanud, et “Näitleja on ajastu kroonika ja lühikokkuvõte: 3 aastat primadonnana ESTONIA teatris, 15 aastat vangipõlve, 7 aastat vabakutselisena ning 18 aastat valvelaua ametnikuna koduteatris- selline ongi Gerda Murre elutee.“ 1937. aastast oli ta  ESTONIA teatri  täieõiguslik liige koos  selliste operetitähtedega  nagu Milvi Laid ja Els Vaarman. Rollide nimistu on pikk. Saatuslik  oli aga Rosalinde roll “ J. Straussi operetis “Nahkhiires”. Uue võimu tulekul jäi 1940.  aasta lõpul etendus ära, Gerda Murre arreteeriti. Räägiti, et  etendus jäi “ tehnilistel põhjustel “ ära, tema elukaaslane Ülo Maramaa  arreteeriti ja lasti maha. Lapseootel  Gerda aga   saadeti  25 aastaks Siberi vangilaagrisse. Alles 1957. aastal õnnestus suure tahtejõuga lauljannal  uuesti  pääseda lavale.  Sama aasta 25. jaanuaril esietendus  ESTONIAS uuesti  “ NAHKHIIR “. Inimesed nutsid  taaskohtumise  üle , rahvas tervitas püsti seistes  ülekohtuselt koheldud artisti kauakestvate aplausidega. Edasine elutee polnud tal küll kerge, kuid optimism, elurõõm,  armastus teatri vastu – aitasid saatusest üle olla.

See on juba üheksas Variuse lavastus, mis räägib  ESTONIA teatrist ja sealsetest unustatud või vähetuntud artistidest

GERDA MURRE rollis HELGI SALLO ja LIINA VAHTRIK

Teistes osades René Soom (Rahvusooperist). Alo Kõrve ( Tallinna Linnateatrist), Diana Dikson- Soom, Kaspar Gräzin
Autor ja lavastaja HEIDI SARAPUU
Kunstnikud Mare Kõrtsini ja Karmo Mende ( Jyväskylän Kaupunginteattteri )
ESIETENDUS 6. detsembril 2016  Eesti Rahvusraamatukogu teatrisaalis
Etendus on ühes vaatuses

MOJENS!

TM__5203 TM__5346 TM__5416 TM__5509 TM__5559 TM__5759 TM__6003

Lavastus on pühendatud legendaarse basslaulja BENOO HANSENI  sünniaastapäevale, kes sündis  21. märtsil 1891. HANSEN on üks koloriitsemaid kujusid eesti ooperikunstis. Tema andekus avaldus juba 8-aastaselt Juuru kirikukooris, omades ilusa hääle ja absoluutse kuulmise. Üldtuntud on Benno lause: “Heale häälele ei tee viin ega tõmbetuul midagi, viletsat häält ei maksa aga hoida!”Aastatel 1913-18 õppis Benno Hansen Peterburis ja laulis kaasa Maria teatri ooperikooris. Tema iidoliks oli maailmakuulus basslaulja Fjodor Śaljapin. Rollide nimistu ESTONIAS on pikk. Edukad olid ka esinemised välismaal (Rootsi, Saksamaa, Itaalia) Uued ajad ja uus riigikord tõid endaga kaasa palju muutusi, halvenes tervis ja raske oli eluga toime tulla. Hansen suri 61 aastasena  26.aprillil 1952. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on alles tema kõvakübar ja jalutuskepp tõendamaks laulja  härrasmehelikku välimust, mis ei sobitunud kuidagi  enam  Nõukogude Eesti teatri- ja tänavapilti.

Peaosas PRIIT VOLMER
Teistes osades Lii Tedre, Peeter Kaljumäe, Urmas Põldma, Allan Kress
Autor ja lavastaja HEIDI SARAPUU
Kunstnikud Mare Kõrtsini ja Karmo Mende
Kostümeerija Jana Wolke
Grimm Anita Porila
Valgus ja heli Raivo Parrik
Helikujundus Külliki Valdma

Esietendus 20. märtsil 2016 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis
Etendus kestab üle tunni

 

 “LÕBUSAD ESTOONLASED”

   

Lavastuse keskseks tegelaseks on opereti- ja ooperi- täht Alfred Sällik. Tegelastena on laval ka Paul Pinna ja Benno Hansen. Tänu Eesti Rahvusraamatukogu abile materjalide otsimisel, toome vaatajateni ka osakese Estonia teatri kunagise “Lükati kvarteti” repertuaarist. Kvarteti koosseisus on Variuse lavastuses Urmas PõldmaRene SoomPriit Volmer külalistena Rahvusooperist ja Peeter Kaljumäe. Teatri hea käekäigu eest laval hoolitseb kauaaegne ENDLA teatri näitleja Lii Tedre, kes mänginud mitmes Variuse lavastuses (“Suzannah”“Helisev viis”“Ananassid šampanjas”).

“Lõbusad estoonlased” jääb teatri mängukavasse ja moodustab koos lavastustega“Helisev viis” ja “His Master’s Voice” ühtse, Estonia teatri ajalugu tutvustava terviku.

Autor ja lavastaja  Heidi Sarapuu
Kunstnik Karmo Mende (Soomest)
Muusikajuht Hain Hõlpus
Liikumisjuht Agne Kurrikoff-Herman
Kostüümid Jana Wolke
Valgus Raivo Parrik
Grimm Anita Porila
Etendus on vaheajata  ja kestab poolteist tundi

Esietendus 5. detsembril 2011 Eesti Rahvusraamatukogu teatrisaalis

 

“ÜKSI JA VABA”

TTK_3454

Kolme kirjaniku kohtumine ühes Stockholmi kohvikus.

Autor ja lavastaja Heidi Sarapuu
Klaveril Hain Hõlpus
Mängivad Priit Volmer (Nils Ferlin), Indrek Sarapuu (Arno Vihalemm), René Soom (Arvo Mägi), Diana Dikson-Soom (ettekandja)
Etendus kestab 1 tund

 

 

 “SUUREM KUI SAATUS”

_M__3336 _M__3309 _M__3263 _M__3190 _M__3121 _M__3111 _M__3001 _M__2950

Legendaarse kohvik KULTASE omanikust NIKOLAI KULTASEST ja tema saatusekaaslasest Artur Rinnest.

Autor ja lavastaja HEIDI SARAPUU

Peaosades RENÉ SOOM (Rahvusooper Estonia) ja PEETER KALJUMÄE
Teistes osades EVA PÜSSA, ANNABEL SOODE, URMAS PÕLDMA, RAIVO METS, HAIN HÕLPUS, HENNO SOODE

Kunstnikud KARMO MENDE ja MARE KÕRTSINI
Kostüümikunstnik JANA WOLKE
Grimm ANITA PORILA

Etendus kestab 1,5h

Esietendus 2. veebruaril 2015, Eesti Rahvusraamatukogu teatrisaalis.

 

 

 

“VIIS KUUD VILDEGA”

    

    

Lavastuses kohtume “ESTONIA” teatri 1918/19 hooaja silmapaistvate lauljate, näitejuhtide ja teatri dramaturgi Eduard Vildega. 13. hooaeg teatris oli lootusrikas: uus dramaturg, kindlakäeline juht Karl Jungholz, uued solistid. Lavastajana proovis kätt Alfred Sällik. Esimest korda mängiti “TRAVIATAT” emakeeles, aukohal olid algupärandid. Kahjuks jäi aga Eduard Vilde dramaturgiaeg lühikeseks ja kestis vaid viis kuud.Kirjanikku ootas ees diplomaatiline töö noore Eesti Vabariigi hüvanguks. Lavastuses kõlavad mitmed operetiviisid, mängitakse laulumängu ja jõutakse välja ooperini.

Autor ja lavastaja HEIDI SARAPUU
Kunstnik KARMO MENDE (Soomest)
Kostüümikunstnik Jana Wolke
Muusikajuht HAIN HÕLPUS
Konsultant Peeter Kaljumäe
Valgus ja lavatehnika Raivo Parrik
Grimm Anita Porila

MÄNGIVAD:

Peeter Kaljumäe ( EDUARD VILDE), Raivo Mets ( KARL JUNGHOLZ), Kätlin Truus ( OLGA MIKK-OLAK), Kaspar Gräzin ( KAAREL VILKS) ja külalistena Rahvusooperist Urmas Põldma ( ALFRED SÄLLIK), RenéSoom ( KARL VIITOL), Priit Volmer (Bonni Ooperist) või Mart Laur (Rahvusooperist) (BENNO HANSEN)

Lavastuses osaleb OOPER – KVARTETT

Etendus kestab 1 tund ja 30. min.
ESIETENDUS 11. juunil 2013 Eesti Rahvusraamatukogu teatrisaalis.

 

Tellimuslikud lavastused:

 

“VARIUS LAULAB”

TTK_3747

Katkendeid muusikalistest lavastustest. Kuulda saab omaaegseid lööklaule, ooperiaariaid, kauneid operetiviise, kupleesid. Lauljaid saadab OOPER-KVARTETT.

 

Kontsert- etendus “JÕULUD TULNUD JU…“