VIHMAPIISAD JA KUUPAISTE

3TM09FEB18B131 3TM09FEB18B109 3TM09FEB18B99 3TM09FEB18B97 3TM09FEB18B33 3TM09FEB18B57 3TM09FEB18B64 3TM09FEB18B8

Lavastus on KÄBI LARETEIST ( 1922-2014) – erakordsest pianistist, kirjanikust, maailmakodanikust ja naisest, kes inimesena ometi üksildane. Ta on kirjutanud järgmist: “ Minu muusika on rääkimine, jutustamine, nagu kirjanduse põhi on mitte romaani kirjutamine või väljamõtlemine, vaid jutustamine  (“ Eksiil”, 1997)
Varius on  lugude lavale toojana tegutsenud üle kolmekümne aasta. Seekordne lugu on säravast diivast, kes ise arvab, et ” oli kombinatsioon  internatsionaalsest kosmopoliidist, pianistist ja tont teab millest veel…”
Peaosas KATRIN LEHISMETS Salzburgi Muusikaülikoolist Mozarteum.
Teistes osades Egon Nuter, Urmas Põldma, Haide Männamäe, Diana Dikson- Soom, Peeter Kaljumäe, Mia Grete Volmer.
Autor ja lavastaja HEIDI SARAPUU
Kunstnikud KARMO MENDE (soomest) ja MARE KÕRTSINI
Etendus on vaheajata ja kestab poolteist tundi

LENNUD

TM__5762 TM__5814 TM__6037 TM__6072 TM__6112 TM__6126 TM__6181 TM__6252

Uuslavastuse “LENNUD“ tegevus toimub Tallinna Lennujaamas. Teatavasti  kannab see president Lennart Meri nime. Lavastuse alapealkiri on “Presidendi mõttelennud“. Rändame ajas tagasi ja meenutame üht meie mõjuvõimsamat ja vastuolulisemat riigimeest, keda pole võimalik unustada. President Lennart Meri tekstid kõnetavad meid ka tänapäeval. Nii võimast meest toovad vaatajateni ooperisolist PRIIT VOLMER (rahvusooperist ) ja EGON NUTER, neile on lavapartneriks LIINA TENNOSAAR..
Autor HEIDI SARAPUU
Lavastaja ALO KÕRVE ( Tallinna Linnateatrist )
Kunstnikud  Karmo Mende ( Jyväskylä Linnateatrist) ja Mare Kõrtsini
Heli- ja muusikakujundaja Veiko Tubin
Esietendus 24. aprillil 2017
Etendus  on ilma vaheajata.

 

SAATUSLIK NAHKHIIR

TM__7765  TM__8061 TM__8209 TM__8273 TM__8364 TM__8442 TM__8458

Lavastuse peategelaseks on traagilise saatusega lauljanna GERDA MURRE, kes sündis 4. juulil 1913 ja lahkus siitilmast 30. septembril 1981. Arne Mikk on kirjutanud, et “Näitleja on ajastu kroonika ja lühikokkuvõte: 3 aastat primadonnana ESTONIA teatris, 15 aastat vangipõlve, 7 aastat vabakutselisena ning 18 aastat valvelaua ametnikuna koduteatris- selline ongi Gerda Murre elutee.“ 1937. aastast oli ta  ESTONIA teatri  täieõiguslik liige koos  selliste operetitähtedega  nagu Milvi Laid ja Els Vaarman. Rollide nimistu on pikk. Saatuslik  oli aga Rosalinde roll “ J. Straussi operetis “Nahkhiires”. Uue võimu tulekul jäi 1940.  aasta lõpul etendus ära, Gerda Murre arreteeriti. Räägiti, et  etendus jäi “ tehnilistel põhjustel “ ära, tema elukaaslane Ülo Maramaa  arreteeriti ja lasti maha. Lapseootel  Gerda aga   saadeti  25 aastaks Siberi vangilaagrisse. Alles 1957. aastal õnnestus suure tahtejõuga lauljannal  uuesti  pääseda lavale.  Sama aasta 25. jaanuaril esietendus  ESTONIAS uuesti  “ NAHKHIIR “. Inimesed nutsid  taaskohtumise  üle , rahvas tervitas püsti seistes  ülekohtuselt koheldud artisti kauakestvate aplausidega. Edasine elutee polnud tal küll kerge, kuid optimism, elurõõm,  armastus teatri vastu – aitasid saatusest üle olla.

See on juba üheksas Variuse lavastus, mis räägib  ESTONIA teatrist ja sealsetest unustatud või vähetuntud artistidest

GERDA MURRE rollis HELGI SALLO ja LIINA VAHTRIK

Teistes osades René Soom (Rahvusooperist). Alo Kõrve ( Tallinna Linnateatrist), Diana Dikson- Soom, Kaspar Gräzin
Autor ja lavastaja HEIDI SARAPUU
Kunstnikud Mare Kõrtsini ja Karmo Mende ( Jyväskylän Kaupunginteattteri )
ESIETENDUS 6. detsembril 2016  Eesti Rahvusraamatukogu teatrisaalis
Etendus on ühes vaatuses

MOJENS!

TM__5203 TM__5346 TM__5416 TM__5509 TM__5559 TM__5759 TM__6003

Lavastus on pühendatud legendaarse basslaulja BENOO HANSENI  sünniaastapäevale, kes sündis  21. märtsil 1891. HANSEN on üks koloriitsemaid kujusid eesti ooperikunstis. Tema andekus avaldus juba 8-aastaselt Juuru kirikukooris, omades ilusa hääle ja absoluutse kuulmise. Üldtuntud on Benno lause: “Heale häälele ei tee viin ega tõmbetuul midagi, viletsat häält ei maksa aga hoida!”Aastatel 1913-18 õppis Benno Hansen Peterburis ja laulis kaasa Maria teatri ooperikooris. Tema iidoliks oli maailmakuulus basslaulja Fjodor Śaljapin. Rollide nimistu ESTONIAS on pikk. Edukad olid ka esinemised välismaal (Rootsi, Saksamaa, Itaalia) Uued ajad ja uus riigikord tõid endaga kaasa palju muutusi, halvenes tervis ja raske oli eluga toime tulla. Hansen suri 61 aastasena  26.aprillil 1952. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on alles tema kõvakübar ja jalutuskepp tõendamaks laulja  härrasmehelikku välimust, mis ei sobitunud kuidagi  enam  Nõukogude Eesti teatri- ja tänavapilti.

Peaosas PRIIT VOLMER
Teistes osades Lii Tedre, Peeter Kaljumäe, Urmas Põldma, Allan Kress
Autor ja lavastaja HEIDI SARAPUU
Kunstnikud Mare Kõrtsini ja Karmo Mende
Kostümeerija Jana Wolke
Grimm Anita Porila
Valgus ja heli Raivo Parrik
Helikujundus Külliki Valdma

Esietendus 20. märtsil 2016 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis
Etendus kestab üle tunni

 

 “LÕBUSAD ESTOONLASED”

   

Lavastuse keskseks tegelaseks on opereti- ja ooperi- täht Alfred Sällik. Tegelastena on laval ka Paul Pinna ja Benno Hansen. Tänu Eesti Rahvusraamatukogu abile materjalide otsimisel, toome vaatajateni ka osakese Estonia teatri kunagise “Lükati kvarteti” repertuaarist. Kvarteti koosseisus on Variuse lavastuses Urmas PõldmaRene SoomPriit Volmer külalistena Rahvusooperist ja Peeter Kaljumäe. Teatri hea käekäigu eest laval hoolitseb kauaaegne ENDLA teatri näitleja Lii Tedre, kes mänginud mitmes Variuse lavastuses (“Suzannah”“Helisev viis”“Ananassid šampanjas”).

“Lõbusad estoonlased” jääb teatri mängukavasse ja moodustab koos lavastustega“Helisev viis” ja “His Master’s Voice” ühtse, Estonia teatri ajalugu tutvustava terviku.

Autor ja lavastaja  Heidi Sarapuu
Kunstnik Karmo Mende (Soomest)
Muusikajuht Hain Hõlpus
Liikumisjuht Agne Kurrikoff-Herman
Kostüümid Jana Wolke
Valgus Raivo Parrik
Grimm Anita Porila
Etendus on vaheajata  ja kestab poolteist tundi

Esietendus 5. detsembril 2011 Eesti Rahvusraamatukogu teatrisaalis

 

“ÜKSI JA VABA”

TTK_3454

Kolme kirjaniku kohtumine ühes Stockholmi kohvikus.

Autor ja lavastaja Heidi Sarapuu
Klaveril Hain Hõlpus
Mängivad Priit Volmer (Nils Ferlin), Indrek Sarapuu (Arno Vihalemm), René Soom (Arvo Mägi), Diana Dikson-Soom (ettekandja)
Etendus kestab 1 tund

 

 

Tellimuslikud lavastused:

 

“VARIUS LAULAB”

TTK_3747

Katkendeid muusikalistest lavastustest. Kuulda saab omaaegseid lööklaule, ooperiaariaid, kauneid operetiviise, kupleesid. Lauljaid saadab OOPER-KVARTETT.

 

Kontsert- etendus “JÕULUD TULNUD JU…“